Biochemikas dr. S.Kriaučionis: tik pradėjęs dirbti, įvertini laisvųjų studijų naudą

Šiandien vis dažniau diskutuojama, kokio darbuotojo laukia kiekvienas sėkmingas darbdavys ir neretai pabrėžiama visapusiško išsilavinimo svarba, nes darbo rinkai jau neužtenka siaurai mąstančios asmenybės. Todėl kasmet vis daugiau būsimų studentų renkasi tokią aukštąją mokyklą, kuri jam suteikia galimybę save realizuoti, duoda laisvę rinktis ir pačiam susikurti savo studijas. Juk toks universitetas siekia, kad organizuojant studijas, mokslo tyrimus, bendruomenės gyvenimą, atsiskleistų kiekvieno individualumas.

Kaip teigia dr. Skirmantas Kriaučionis, kuris šiuo metu vadovauja Oksfordo universiteto Ludvigo vėžio tyrimų institutui, įgytas visapusiškas išsilavinimas klasikiniame universitete, suvaidino išties svarbų vaidmenį jo gyvenime

„Studijuodamas aš pilnai nesuvokiau ir gal kartais kiek atsainiai žiūrėjau į dalykus tiesiogiai nesusijusius su gamtos mokslais. Tačiau pabaigęs studijas Vytauto Didžiojo universitete (VDU) ir pradėjęs dirbti, supratau visapusiško išsilavinimo svarbą. Pirmiausia tai pastebėjau išvykęs į užsienį ir pristatant Lietuvą“, – sako dr. S.Kriaučionis.

Pašnekovas pabrėžia, kad dabartinė jo akademinė bendruomenė yra smalsi ir išsilavinusi, todėl klausimų kyla įvairių – pradedant nuo lietuvių kalbos kilmės, panašumų su kitomis kalbomis ir baigiant istorija, ekonomika bei kultūra. Kartais tokių pokalbių kokybė gali nulemti ir svarbius gyvenimo posūkius, kurie priklauso nuo ryšių, užsimezgančių tarp žmonių. Taip pat ir profesinėje karjeroje svarbu yra ne tik tiesioginiai mokslo atradimai, bet ir mokėjimas juos pristatyti ir pateikti. Tam talkina retorikos, psichologijos ir rašymo įgūdžiai, kuriuos dažnas gali įgyti aukštojoje mokykloje, kuri leidžia laisvai pasirinkti studijų dalykus.

VDU – dėstytojai ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio

Laisvųjų studijų universitetai kiekvienam studijuojančiam suteikia platesnį požiūrį į tam tikras iškilusias problemas, padeda savarankiškai priimti kompetetingus sprendimus, moko prisitaikyti prie naujų žinių. Ir tokie universitetai kaip VDU – puoselėja atvirumą, dialogą ir toleranciją, čia yra vadovaujamasi liberalumo ir demokratijos principais.

Didžiojoje Britanijoje DNR tyrimus atliekantis lietuvis biochemikas dr. S. Kriaučionis sako, kad šiuo metu Lietuvoje mato teigiamą iniciatyvą, skatinančią universitetus jungtis ir jis labai tikisi, kad VDU išnaudos šią naujai atsivėrusią galimybę universitetų reorganizacijai, išlaikant puikias artes liberales, visapusiško išsilavinimo tradicijas. Juk tik tokiu būdu daugiau studentų pasieks platus, kūrybinę mintį skatinantis, išsilavinimas.

„Tuo metu, kai aš studijavau, universitetas pritraukė geriausius dėstytojus iš Lietuvos ir netgi iš žinomų užsienio valstybių universitetų. Dažnai netgi vieno akademinio kurso sudedamieji skyriai buvo dėstomi skirtingų dėstytojų. Tai buvo puiki galimybė pabendrauti su tikrais ekspertais ir praplėsti savo akiratį. Galimybė pasirinkti dalykus ir suformuoti savo mokymo programą taip pat įgalino pagilinti žinias iš dalykų, kurie tiesiog buvo įdomūs. Kartais būdavo net sunku užsiregistruoti ypač populiariems dalykams, tačiau sangrūda prie registracijos stalų atsipirkdavo puikiomis paskaitomis“, – laisvųjų studijų pliusus vardija VDU Gamtos mokslų fakulteto absolventas. Šiandien VDU ir toliau išlieka vienu iš tarptautiškumo lyderių tarp šalies universitetų ir pirmauja pagal dėstytojų tarptautiškumą.

VDU gamtos mokslai įvertinti aukščiausiais balais

VDU Gamtos mokslų fakultete kasmet daugėja tarptautinių tyrimų, į kuriuos įsitraukia mokslininkai ir studentai jau nuo antrojo kurso. Sparčiai vystosi fakulteto infrastruktūra, o tai leidžia atlikti daug skirtingų ir sudėtingų, įvairiose tematikose egzistuojančių tyrimų.

Ir neveltui dar 2015 m. tarptautiniais vertinimais VDU biomedicinos mokslai buvo įvertinti palankiausiai tarp visų universitetų Lietuvoje ir ši aukštoji mokykla buvo viena iš nedaugelio universitetų, kurios visos vertinamos veiklos neturėjo nei vieno žemiausio įvertinimo nei vienoje mokslinių tyrimų grupėje. Tąkart ekspertai teigė, kad VDU Gamtos mokslų fakultetas yra stiprus nacionalinis veikėjas, kuris vis labiau įsitvirtina ir tarptautinėje erdvėje, ypač tyrinėjant elektrinių laukų poveikį biologinėms sistemoms ir jų vyksmams. Tarptautiniai ekspertai taip pat buvo maloniai nustebinti ir universiteto turimomis aukšto lygio laboratorijomis, jų įranga.

Šis mokslinės veiklos vertinimo tyrimas buvo inicijuojamas Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA), bendradarbiaujant su Lietuvos mokslo taryba, siekiant kuo objektyviau ištirti Lietuvos mokslinę veiklą. Tyrime dalyvavo visos Lietuvos mokslo institucijos, kurias vertino iš tarptautinių ekspertų sudaryta grupė. Vertinimą atliko tarptautiniai ekspertai iš prestižinių mokslo institucijų – Oksfordo, Mančesterio, Delfto technologijos, Berlyno technikos, Londono menų universitetų, Šv. Trejybės koledžo ir daugelio kitų. Tarptautinė ekspertų grupė aplankė visas Lietuvos mokslo institucijas ir išnagrinėję jų veiklos rezultatus, pateikė savo rekomendacijas, ką reikėtų daryti, kad Lietuvoje būtų pasiekta kuo aukštesnė mokslo kokybė. Vertinimo metu buvo nagrinėjama universiteto tyrimų kokybė, ekonominė ir socialinė įtaka, infrastruktūra, mokslo vadyba ir potencialas.

Skip to content