Vytauto Didžiojo universitetas su UAB „Baltijos plienas“ įgyvendina didelės vertės projektą
UAB „Baltijos plienas“ kartu su Vytauto Didžiojo universitetu įgyvendina projektą „Aukšto efektyvumo kvapų ir sunkiųjų metalų taršos neutralizatoriaus, veikiančio panaudojant katalizės, adsorbcijos, cheminės oksidacijos ir žematemperatūrės plazmos iškrovos procesus, sukūrimas“ Nr. 02-020-K-0027. Bendra projekto vertė – 2 340 478,70 Eur, iš kurių 1 445 001,65 Eur sudaro Europos regioninės plėtros fondo lėšos.
Projektas įgyvendinamas pagal Sutartyje, plėtros programos pažangos priemonės Nr. 05-001-01-05-07 „Sukurti nuoseklią inovacinės veiklos skatinimo sistemą“ veiklos „Skatinti inovacijų pasiūlą“ poveiklės „Investuoti į naujų APV produktų kūrimo veiklas ir sudaryti sąlygas tyrėjams dalyvauti įmonių MTEP veiklose, skatinti intelektinę nuosavybę, ankstyvąją sukurtų naujų produktų bandomąją gamybą, parengimą rinkai“ (Vidurio ir vakarų Lietuvos regionas) projektų finansavimo sąlygų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2023 m. liepos 7 d. įsakymu Nr. 4-368, Projektų administravimo ir finansavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos finansų ministro 2022 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. 1K-237 „Dėl 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ įgyvendinimo“, ir juose nurodytuose ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytas sąlygas ir tvarką.
Projektas prisidės prie naujo aukštos pridėtinės vertės produkto kūrimo, bus sudaromos sąlygos tyrėjams dalyvauti įmonės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklose, skatinama intelektinė nuosavybė ir ankstyvoji sukurto naujo produkto bandomoji gamyba.
UAB „Baltijos plienas“ – 2014 metais įkurta kompanija, pasižyminti solidžia statybų sektoriuje sukaupta darbo patirtimi, apimančia projektus ne tik Kauno regione, bet ir visoje Lietuvoje. Gerai žinodama statybų rinkos aktualijas ir tendencijas, bendradarbiaudama su mokslo institucijomis, įmonė kuria inovatyvius produktus, skirtus statybos sektoriui. 2022 m. įmonė sėkmingai įgyvendino ES struktūrinėmis lėšomis finansuotą projektą, kurio metu buvo sukurta inovatyvi kompozicinė medžiaga, skirta bakterinių, virusinių ir fungicidinių oro teršalų destrukcijai.
Šiuo projektu MTEP veikla bus vystoma toliau ir kuriamas inovatyvus sprendimas oro valymui. Projekto metu bus kuriamas aukšto efektyvumo kvapų ir sunkiųjų metalų taršos neutralizatorius, apimantis katalizės, adsorbcijos, cheminės oksidacijos ir žematemperatūrės plazmos iškrovos procesus. Įrenginys gali būti montuojamas į pastatų inžinerines sistemas ir naudojamas kvapų ir sunkiųjų metalų taršos neutralizavimui įeinančio oro sraute (visuomeniniuose ir gyvenamuosiuose pastatuose), o taip pat iš taršos šaltinių skleidžiamų oro teršalų neutralizavimui išeinančio oro sraute (vandenvalos statiniai, gyvulininkystės kompleksai, mėsos ar medienos perdirbimo įmonės, automobilių saugyklos). Įrenginio efektyvumas būtų užtikrinamas taikant pažangiuosius procesus – keleto pakopų apdorojimą žematemperatūrėje plazmoje kartu su kataliziniais elementais. Naujas produktas bus tvarus, kadangi viename elemente bus integruota keletas sprendimų: energetinių išteklių reikalaujantys procesai (plazminė iškrova) vyks panaudojant funkcines dangas katalizinėje aplinkoje, tokiu būdu minimalizuojant energijos, laiko ir medžiagų sąnaudas.
Projektas aktualus žiedinės ekonomikos apsektu. ES strategijos direktyvos įpareigoja šalis nares įgyvendinti priemones, kurias taikant turi būti apibrėžti ir nustatyti aplinkos oro kokybės tikslai, susiję su pagrindiniais oro teršalais. Reikalaujama, kad valstybės narės vertintų ir valdytų aplinkos oro kokybę, stebėtų ilgalaikes tendencijas ir teiktų informaciją visuomenei. Naujos kartos daugiafunkcinis kvapų ir sunkiųjų metalų neutralizatorius gali turėti didelę įtaką sprendžiant pasaulines problematikas, susijusias su oro kokybe, sveikatos apsauga, aplinkos apsauga ir darbuotojų sauga. Taikant šią technologiją pramonės, chemijos, vandenvalos, statybos ir kitose srityse galima sumažinti oro taršą, mažinti žalingų medžiagų koncentraciją ore ir padidinti darbuotojų bei visuomenės saugumą.
Projektas bus įgyvendinamas su partneriu Vytauto Didžiojo universitetu, kurio mokslininkai atliks žematemperatūrės plazmos iškrovos aplinkos įtakos metalų oksidų paviršiaus ir cheminėms savybėms kanalinės struktūros modelyje su kompleksinėmis funkcinėmis dangomis analizę, dalyvaus kuriant, optimizuojant ir derinant neutralizatoriaus maketą ir prototipą.
Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2024 m. birželio 21 d. – 2026 m. birželio 21 d.
Su projektu susijusios užklausos gali būti adresuojamos kastytis.skiecius@baltijosplienas.lt