VDU mokslininko akademiko A. Maruškos viešnagė Japonijoje

Japonijos kolegų kvietimu sausio 23-26 dienomis akad. prof. habil. dr. Audrius Sigitas Maruška lankėsi Kiušiu saloje, Kumamoto universitete (Japonija), kur jis skaitė kviestinį pranešimą apie analizės metodų vystymą ir taikymą VDU GMF Instrumentinės analizės atviros prieigos centre.

Pagrindinis dėmesys konferencijoje buvo skirtas pažangių medžiagų kūrimui ir taikymui šiuolaikiniuose biologijos, medicinos, analizinės chemijos, aplinkos chemijos ir energetikos technologijų moksluose. Simpoziumo metu vyko trys atskiros sesijos: Chiralinių technologijų, Pažangių medžiagų, skirtų analizei, aplinkotyrai ir energetikai ir Nanoceliuliozės sesija.

Forume taip pat dalyvavo vadovaujančias pozicijas užimantys specialistai iš Prancūzijos, JAV, Ispanijos, Pietų Korėjos, Kinijos Liaudies Respublikos ir, žinoma, Japonijos. Dalyviai aktyviai domėjosi VDU vykdomais tyrimais, ypač – polirotaksanų supermolekulinių struktūrų panaudojimu sorbcinių medžiagų kūrimui. Vadovaujant akademikui Audriui Maruškai, šiuos tyrimus vykdė VDU mokslininkai kartu su kolegomis iš Marburgo universiteto (Vokietija). Už panašius darbus tiriant supermolekulines struktūras, supermolekulinius įrenginius ir motorus 2016 m. grupei mokslininkų iš Belgijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos buvo skirta Nobelio premija. Konferencijos dalyvius taip pat domino VDU darbai, susiję su metodų miniatiūrizavimu ir mobilios, autonominės analizės įrangos kūrimu.

Japonų kolegos labai susidomėjo bendradarbiavimu su VDU Instrumentinės analizės atviros prieigos centro mokslininkais. Numatoma kartu plėtoti natūralių priešvėžinių medžiagų tyrimus, kurti efektyvesnes analizės priemones ir metodus, ruošti bendrus mokslo tyrimų projektus. Su tarptautinių ryšių koordinatoriumi Kumamoto universitete sutarta plėtoti studentų mainus „Erasmus“ ir kitų mainų programų pagrindu.

Kumamoto universitete studijuoja daugiau nei 10 tūkstančių studentų, jis priklauso seniesiems Japonijos universitetams ir gyvuoja daugiau nei 100 metų. Tai – klasikinis universitetas, kuriame studijuojami humanitariniai, socialiniai, medicinos, gamtos ir technologijos mokslai.  Kumamoto miestas Japonijos masteliu nėra didelis, jame gyvena kiek daugiau nei vienas milijonas gyventojų. Renginio socialinė programa buvo skirta supažindinti užsienio dalyvius su vietinių gyventojų kultūra, tradicinėmis gamybos technologijomis, nuostabia pietų Japonijos gamta.

Forumo dalyvius sveikino Tarptautinės tyrimų organizacijos mokslo ir technologijų pažangai IROST direktorius Takashi Hiyama, Nacionalinio technologijos instituto prezidentas Isao Tanguchi.

Konferencijos pranešėjų atranką vykdė ir jų dalyvavimą finansavo IROST. Kartu su IROST renginį organizavo Kumamoto universiteto Foto-elektro-organikos institutas (PHOENICS), Kumamoto universiteto supermolekulių,  superstruktūrinės chemijos ir superstruktūrinių medžiagų forumas ir Kumamoto prefektūra. Renginį rėmė Japonijos chemikų draugija, Japonijos polimerų mokslo draugija, Nanoceliuliozės forumas.

Skip to content