VDU lankėsi mokslininkai iš Japonijos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kovo 9-12 d. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) lankėsi mokslininkai iš Japonijos, kurie kartu su VDU atstovais Instrumentinės analizės atviros prieigos centre vykdo bendrą Lietuvos ir Japonijos mokslininkų bendradarbiavimo projektą „Nanoarchitektūrinė metodologija ir empirinis tyrimas greitai aplinkos mėginių mikroanalizei, naudojant ypač tvarkias π-elektronų medžiagas“ (projektą finansuoja Lietuvos mokslo taryba, projekto koordinatorius Lietuvoje – centro vadovas akademikas, prof. habil. dr. Audrius Maruška).

VDU vizito metu viešėjo projekto vadovas  Japonijos pusėje prof. Hirotaka Ihara, kuris ilgą laiką yra buvęs Kumamoto universiteto prorektoriumi tarptautiniams ryšiams, paskutinę kadenciją vadovavęs Okinavos Technologijos koledžui ir prof. Iharos įpėdinis mokslo srityje, vienas iš projekto koordinatorių prof. Makoto Takafuji iš Kumamoto universiteto.

Kumamoto universitete studijuoja virš 9700 studentų. Šis universitetas yra vienas tarpe penkių seniausių ir prestižiškiausių Japonijos nacionalinių universitetų. Kaip tarptautinis universitetas, turintis pasaulinę reputaciją dėl kompetencijos mokymo ir mokslinių tyrimų srityje, Kumamoto universitetas turi įvairių padalinių, siūlančių daugybę specialybių, ir turintis daugybę pažangiausių mokslinių tyrimų institutų, tokių kaip Tarptautinis medicinos mokslų tyrimų centras, Tarptautinė pažangių mokslų ir technologijų mokslinių tyrimų organizacija, Impulsinės energijos mokslo institutas, Molekulinės embriologijos ir genetikos institutas,  AIDS tyrimų centras ir Magnio tyrimų centras. Tarp žymių absolventų yra du Japonijos ministrai pirmininkai, tarpe jų Eisaku Sato, kuris ėjo Japonijos ministro pirmininko pareigas ir gavo Nobelio taikos premiją, taip pat Lafcadio Hearnas ir Soseki Natsume, kurie abu yra žinomi rašytojai.

Be Kumamoto universiteto ir Okinavos Technologijos koledžo iš Japonijos pusės projekte dalyvauja ir Nacionalinis technologijos institutas. Pagrindinis projekto tikslas yra kartu su Japonijos partneriais išvystyti naujausiomis technologijomis grįstą mikroanalizės sistemą natūralių priešvėžinių junginių paieškai iš atsinaujinančių šaltinių.

Viešnagės Lietuvoje metu Japonijos mokslininkai lankėsi VDU Instrumentinės analizės atviros prieigos centre, kur su centro mokslininkais ir tyrėjais aptarė projekto eigą, lankėsi centro laboratorijose, domėjosi kitais čia vykdomais darbais. Juos sudomino tarpdisciplininis ir daugiakryptis atviros prieigos centro mokslo tyrimų darbas. Svečiai aktyviai diskutavo apie vykdomus savaeigių nuotolinių analizės sistemų kūrimo, priešvėžinių junginių in vitro savybių vertinimo, mikrobiologinės analizės laboratorijoje atliekamus tyrimo darbus. Kolegos iš Japonijos pateikė naujos kartos sorbcinių medžiagų bandinius tyrimams ir palyginamajai analizei naudojant įprastas sorbcines medžiagas. Buvo aptarta bendradarbiavimo projekto eiga, bendros publikacijos ir tolimesnės bendradarbiavimo perspektyvos.

VDU Rektoriaus prof. Juozo Augučio kvietimu svečiai iš Japonijos lankėsi Rektorate, kur apžiūrėjo universiteto muziejų. Susitikimo metu rektorius apžvelgė universiteto istoriją ir pažangą po atkūrimo, kolegos iš Tarptautinių ryšių departamento pristatė VDU bendradarbiavimą su Japonijos universitetais, aktyvius studentų ir dėstytojų mainus ir perspektyvas. Rektorius su svečiais iš Japonijos sutarė inicijuoti bendradarbiavimo sutartį tarp VDU ir Kumamoto universiteto.

Projekto bendradarbiai iš Japonijos apsilankė VDU Gamtos mokslų fakultete, kur fakulteto dekanas prof. Saulius Mickevičius papasakojo apie fakulteto perkėlimo į universiteto miestelio Akademijoje eigą, pakvietė aplankyti Aplinkotyros laboratorijas ir tame pačiame korpuse įsikūrusį Akvakultūrų tyrimo centrą. Japonijos mokslininkai labai domėjosi čia veisiamomis žuvų rūšimis. Svečiai lankėsi „Nemuno” mokslo tyrimų ir technologijų slėnyje, bendravo su agromokslų, mikrobiologinių tyrimų ir proteomikos centrų mokslininkais ir tyrėjais, aktyviai domėjosi jų vykdomais projektais.

Kolegos iš Japonijos taip pat domėjosi Lietuvos mokslo ir studijų sistema, Lietuvos istorija ir dabartine padėtimi, lankėsi Trakuose, Vilniuje. Vilniuje aplankė Lietuvos mokslų akademiją ir netoliese esančius Valdovų rūmus, ten susipažino su istorine ekspozicija ir klausėsi itališkojo baroko muzikos koncerto. Kaune svečiai aplankė Žaliakalnį ir Ch. Sugiharos namus.

Su prof. Hirotaka Ihara bendradarbiaujame jau daugiau nei 26 metus, teko tirti ir diegti mikroanalizei Japonijos kolegų sukurtas naujas sorbcines medžiagas. Tai jau antras prof. Ihara vizitas Lietuvoje. Ši trumpa ir intensyvi Japonijos kolegų viešnagė suteikė naujausių įspūdžių ir žinių apie bendrą situaciją ir mokslo padėtį Lietuvoje ir tarnaus tolimesniam bendradarbiavimo ryšių plėtojimui.

Akademikas, prof. habil. dr. Audrius Maruška

 

Skip to content