„Tyrėjų naktis“ VDU: žvalgytuvės po mūsų ateitį

Šių metų „Tyrėjų naktis“ mokslo entuziastus kvies pažinčiai su futurologija ir ateities mokslo pasauliu. Rugsėjo 29 d. „Tyrėjų naktyje“, kaip ir kiekvienais metais, visų besidominčių lauks daugiau nei 250 nemokamų renginių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Molėtuose ir kitose Lietuvos vietose.

„Tyrėjų naktis“ paskutinį rugsėjo penktadienį vyksta daugiau nei 30 Europos šalių, o pažinti mokslo rezultatus tądien kvies daugiau nei 300 Europos miestų. Tai – Europos Komisijos iniciatyva, kuria siekiama didinti mokslininkų pripažinimą visuomenėje, sudarant galimybę iš arti susipažinti su jų darbais ir pasiekimais.

Jau pradedantiems planuoti kelionę į Tyrėjų nakties atradimus primename, kad į tam tikrus renginius dėl didelio norinčių dalyvauti skaičiaus reikalinga išankstinė registracija. Išsirinkti iš gausybės renginių visi kviečiami renginių žemėlapyje, adresu www.tyrejunaktis.lt.

„Tyrėjų naktį“ koordinuoja Baltijos pažangių technologijų institutas, renginius organizuoja daugiau nei 30 partnerių visoje Lietuvoje. Pagrindiniai rėmėjai – Europos komisija, biotechnologijų bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“, informaciniai partneriai – Lietuvos radijas ir televizija, naujienų portalas 15min.lt, Caffeine Roasters.

Nuo virtualios erdvės iki kasdienės aplinkos tyrimų

„Tyrėjų nakties“ proga duris atvers ir įspūdingus rezultatus demonstruos VDU laboratorijos bei kitos eksperimentų erdvės Informatikos ir Gamtos mokslų fakultetuose (Vileikos g. 8). VDU erdvėse bus pristatomi renginiai skirti virtualiai realybei ir mokrokontroleriams – įvairių užsiėmimų ir demonstracijų metu bus galima susipažinti kaip veikia robotų dirbtinis intelektas, kaip juos to išmokyti, kaip veikia išplėstinė ir virtuali realybė. Užsiėmimų su mokrokontroleriais metu bus galima išbandyti jų programavimą ir sužinoti , kaip namai paverčiami išmaniais, kas priverčia namų apyvokos daiktus judėti savaime.

Kitų užsiėmimų metu bus galima susipažinti su išoriniais bei vidiniais parazitais, panagrinėti ir palyginti jų vystymosi ciklą, gyvenimo ir veisimosi ypatumus, netikėtas keistenybes, dėl kurių jie tokie unikalūs. Iš ar čiau susipažinti kas nešioja žmonėms bei gyvūnams pavojingas ligas tokias kaip Erkinis encefalitas, Laimo liga, babezioze, anaplasmoze ir kitas.  Išskyrti DNR iš vaisių pasitelkiant greitą ir paprastą išskyrimo būdą. Bus galima išsitirti geriamojo vandentiekio ir šulinių vandens kokybę, t. y. nustatyti jame esančių nitratų, nitritų ir amonio jonų koncentracijas. Sužinoti atliekų tvarkymo prioritetus bei pasitikrinti ar teisingai jas  rūšiuoja.

 

„LabBar“, neurotechnologijos, dirbtinis intelektas ir diskusijos apie mokslininko karjerą

Rugsėjo 29 d., nuo 18 val. VDU Didžiosios salės I a. fojė  (S. Daukanto g. 28) „Tyrėjų nakties“ dalyvių lauks „LabBar“– laboratorija-baras, kur mokslo vakarėlio metu bus galima užsisakyti eksperimentą.

Mokslo entuziastų taip pat lauks įvairios viešos paskaitos. Šarūnas Ašmantas pristatys „Dabarties ir ateities neurotechnologijas“, kuomet papasakos apie ateities prognozavimą – vieną populiariausių temų šiandien. Supažindins kodėl norint sėkmingai nuspėti tai, kas bus po keletos metų, reikia būti gerai susipažinus su technologijų evoliucijos dėsningumais, t.y. ne tik dabarties, bet ir praeities tendencijomis. Danske Bank analitikė Augustė Vikertaitė paskaitoje “Katė ar šuo? Kur čia slypi statistika?” papsakos apie statistinio modeliavimo taikymus inovatyvioje bankininkystėje. Taip pat profesorius Tomas Krilavičius dalinsis žiniomis paskaitoje „Dirbtinis intelektas: progresas ir grėsmės“, kurios metu papasakos apie dirbtinio intelekto vystymosi tendencijas bei iš to kylančias grėsmes.

Atviros diskusijos „Tyrimai tyrėjams“ metu jaunieji mokslininkai ir VDU dėstytojai aptars mokslinius tyrimus, mokslininko karjerą ir mokslininkų atvirumą visuomenei.

Drugelių metamarfozės ir pažintis su augalų įvairove

„Tyrėjų nakties“ dalyvių VDU erdvėse lauks tropinių drugelių šou ir paslaptingas augalų pasaulio grožis. VDU Kauno botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6) interaktyvaus užsiėmimo metu susirinkusieji bus supažindinami su tropiniuose regionuose gyvenančiais drugiais. Dalyviai sužinos ir patys oranžerijoje įkurtame inkubatoriuje pamatys drugelių metamorfozę, o išsiritusius drugius galės pamaitinti ir stebėti jų elgesio, spalvų ypatumus.

VDU mikroskopuojant augalus, atsivers netikėtos, plika akimi nematomos paslaptys: eterinių aliejų ir nuodų liaukos, sporos, spygliai ir kt. Laboratorijoje moksleiviai pasijus tikrais jaunaisiais mokslininkais, miksroskopo pagalba galės užfiksuoti matomus vaizdus ir pasidalinti jais su savo kolegoms.

Apie „Tyrėjų naktį“ bei detali renginių programa – http://tyrejunaktis.lt/

Daugiau informacijos renginio socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. https://www.facebook.com/tyrejunaktis/

 

 

 

Skip to content