Profesorei E. Kupčinskienei įteikta Tado Ivanausko premija

Balandžio 4 d. Lietuvos mokslų akademijoje Vilniuje vykusioje ceremonijoje biologei, Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto biologijos katedros profesorei habil. dr. Eugenijai Kupčinskienei įteikta vardinė Tado Ivanausko (gamtosauga) premija už darbų ciklą „Aplinkos fitoindikacija“.

Mokslininkė yra sukaupusi daugiau nei 35 metus dėstymo patirties augalų biologijos ir daugiau nei 40 m. tyrėjos patirties molekulinės biologijos ir ekosistemų srityse. Pagrindiniai moksliniai tyrimai – augalų hormoninės reguliacijos mechanizmai, augalų DNR metilinimo procesai, ekologinė morfofiziologija, kultūrinių augalų jautrumas metalams, sumedėjusių ir žolinių augalų latentiniai pažeidimai Lietuvos lokalios taršos zonose, aplinkos bioindikacija, oro tarša, augalų antriniai metabolitai, augalų invazija, populiacijų molekulinė genetika.

Profesorė aktyviai dalyvauja tarptautiniuose mokslo renginiuose, yra skaičiusi pranešimus tarptautinėse mokslinėse konferencijose Jungtinėse Amerikos Valstijose, Japonijoje, Kinijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Suomijoje, Italijoje, Australijoje, Filipinuose, Lenkijoje, Slovakijoje, Kipre, Austrijoje, Latvijoje, Rusijoje, Estijoje, Uzbekijoje, Sakartvele, Čekijoje, Vengrijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Rumunijoje, Indijoje, Turkijoje, Šveicarijoje, Ispanijoje, Airijoje, Brazilijoje, Liuksemburge, Portugalijoje.

Paskelbė daugiau nei 200 mokslinių straipsnių.

1997–2004 m. prof. habil. dr. E. Kupčinskienė buvo Nacionalinio komiteto narė, atsakinga už Klimato kaitos konvencijos komunikaciją, 1999 m. – Jungtinių Tautų Klimato kaitos konvencijos įgyvendinimo nacionalinių programų ekspertė, nuo 2004 m. – Europos Sąjungos mokslo ir studijų programų ekspertė, nuo 2005 m. yra Europos Komisijos mokymo ir mokslinių programų vertinimo ekspertė, o nuo 2014 m. – Lietuvos mokslo tarybos ekspertė.

Prof. habil. dr. E. Kupčinskienė parašė knygas Augalų audiniai (su A. Dastikaite, 1995), Miško žoliniai augalai (2004), monografiją Latentiniai paprastosios pušies pakitimai lokalios taršos aplinkoje (2006), vadovėlius Augalų anatomija ir morfologija (2009), Aplinkos fitoindikacija (2011), Vandens ir pelkių augalai ir gyvūnai (2012).

Lietuvos mokslų akademija yra įsteigusi 19 vardinių premijų, kurios skiriamos kas ketverius metus.