Mokymai apie GIS metodą socialiniuose ir humanitariniuose tyrimuose

Vytauto Kavolio transdisciplininių tyrimų institutas kviečia VDU akademinės bendruomenės narius/es į nuotolinius metodologinius mokymus apie GIS (geografinė informacinė sistema) metodo taikymo galimybes socialiniuose ir humanitariniuose tyrimuose.

  • Mokymų data – 2024 m. kovo 15 d. 14 val.
  • Mokymų trukmė – 2,5 val. (3 akad. val.).
  • Mokymų kalba – lietuvių k.
  • Mokymų formatas – nuotoliniai mokymai MS Teams
  • Registracija – į mokymus būtina užsiregistruoti. Visi užsiregistravę dalyviai, gaus MS Teams nuorodą likus kelioms dienoms iki mokymų. Registracijos formą rasite čia.

Mokymų programa

I dalis. Geografinės informacinės sistemos: galimybės ir iššūkiai

Lektorius: doc. dr. Linas Bevainis (VU CHGF Kartografijos ir geoinformatikos katedra)

Pirmoje mokymų dalyje bus pristatomas GIS metodas ir jo taikymo galimybės bei iššūkiai įvairių disciplinų tyrimuose. Geografinė informacinė sistema (GIS) yra plataus spektro technologija, kuri integruoja kartografiją, erdvinius duomenis ir analizę, suteikdama galimybę sukurti, interpretuoti ir suprasti geografinę informaciją. Tai leidžia mums nagrinėti ir vizualizuoti įvairias erdvines ir teritorines sąveikas, nuo vietovių ribų iki geografinių požymių pasiskirstymo. GIS naudoja įvairius duomenų tipus, įskaitant žemėlapius, aeronuotraukas ir palydovinius vaizdus, socialinius bei ekonominius duomenis.

Šios technologijos analitiniai įrankiai padeda spręsti įvairias problemas, pradedant nuo miesto planavimo ir aplinkosaugos iki klimato pokyčių ir sveikatos tyrimų. GIS analizė, taikoma įvairiose disciplinose, suteikia galimybę giliau suprasti ir interpretuoti duomenis, leidžia rasti sprendimus ir formuoti įžvalgas įvairiose mokslinėse srityse.

II dalis. Geoerdvinių duomenų statistinė analizė ir vizualizacija, taikant R programą

Lektorė: Irma Dirsytė (Vytauto Kavolio transdisciplininių tyrimų instituto j. m. darbuotoja, Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto doktorantė)

Antroji mokymų dalis skirta susipažinti su praktiniu geografinių informacinių sistemų (GIS) taikymu, naudojant atviro kodo R programą.  Mokymų metu bus apžvelgiami pagrindiniai R paketai naudojami erdvinių duomenų statistinei analizei ir vizualizacijai, pateikiami praktiniai pavyzdžiai bei erdvinių duomenų apjungimo galimybės su individualių duomenų rinkiniais.

Seminaro metu bus aptariamos šios temos:

  • Įvadas į erdvine duomenų analizę su R programa;
  • Žemėlapių ir erdvinių objektų vizualizacija;
  • Geoerdvinių duomenų parengimas, naudojant viešai prieinamus šaltinius ir Google Earth programą;
  • Geoerdvinių duomenų transformacija, duomenų jungimas su individualiais duomenų rinkiniais ir jų atvaizdavimas;
  • Statistinė geoerdvinių duomenų analizė ir vizualizacija (tikimybinis pasiskirstymas bei klasterinė duomenų analizė).

Mokymus moderuos dr. Gintarė Pocė, V. Kavolio transdisciplininių tyrimų instituto projektinių veiklų vadovė.

Daugiau informacijos apie mokymus teikiama el. paštu vki[eta]vdu.lt.

Šie mokymai yra viena iš projekto „Vytauto Kavolio transdisciplininių socialinių ir humanitarinių mokslų instituto MTEP veiklų stiprinimas (SOCMTEP)“ veiklų. Projektą finansuoja Lietuvos mokslo taryba ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, sutarties Nr. S-A-UEI-23-13 (2023-12-27). Finansavimo programa – „Universitetų ekscelencijos iniciatyva” (Nr. V-940).

Skip to content