Lietuvoje aptikta nauja erkių rūšis: mokslininkai sunerimę – pavojingų ligų potencialas tikėtinas visus metus

Uodų ir erkių paplitimą ir jų platinamas ligas tiriantys mokslininkai Lietuvoje atrado naują erkių rūšį, kuri iki šiol buvo randama tik Pietų Europoje. Mokslininkai įspėja – su naujomis rūšimis gali atkeliauti ir naujos ligos.

Kauno klinikinės ligoninės infekcinių ligų skyriuje – septyni pacientai, kuriems diagnozuotas erkinis encefalitas. Antrą savaitę ligoninėje gydomas kaunietis pasakoja nepajautęs, kad jam įsisiurbė erkė. Liga nustatyta atlikus kraujo tyrimus.

„Aukšta temperatūra daug dienų, galvą spaudžia skauda, vietos nėra, išbėrė, dar papildomų reiškinių, labai skaudėjo sąnarius kaulus, atrodo, kad kažkas vinį tau į koją kala, toks jausmas buvo“, – pasakoja kaunietis Saulius.

Gydytojai sako, kad šiemet susirgusių erkiniu encefalitu daugiau, pirmieji atvejai nustatyti anksčiau nei pernai.

„Pirmasis ligonis, kuriam diagnozuotas erkinis encefalitas, buvo kovo mėnesį, palyginus su pernai porą atveju balandį, tai mėnesiu anksčiau“, – sako gydytoja Estela Tamošaitienė.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) laboratorijoje erkių DNR tyrimus atliekantys mokslininkai nustatė, kad šylant klimatui jų populiacija ne tik auga. Lietuvoje aptikta ir nauja rūšis.

„Mes radome naują erkę, kuri ankščiau buvo randama tik pietinėje dalyje, tai jos vystymosi ciklas liepą–rugpjūtį, jos visos perneša ir erkinį encefalitą, ir Laimo boreliozę. Tai mes turėsime ligų potencialą visus metus“, – teigia VDU Biologijos katedros vedėjas.

Atlikus molekulinius tyrimus erkėse rasta ir naujo tipo ligos sukėlėjų.

„Jei erkinis encefalitas yra europinis tipas, kurį mes aptinkame, tai dabar aptinkame ir kitą padermę pačio viruso. Tai ir skiepų problema bus, naujų turėtume turėti“, – teigia mokslininkas.

Anot mokslininkų, šylant klimatui veisiasi ir daugiau uodų. Ištyrus nustatyta, kad jie gali platinti ne tik ligų sukėlėjus, bet ir parazitus.

Praėjusiais metais Lietuvoje erkinis encefalitas diagnozuotas 711 žmonių, 6 mirė.

Skip to content