Baltijos šalių genetikai rinkosi VDU

2023 m. kovo 22-24 d. Vytauto Didžiojo universitete vyko 8-asis Baltijos genetikų kongresas (VIII Baltic Genetics Congress, BGC), kurio pagrindinis tikslas sutelkti Baltijos šalių (Estijos, Latvijos ir Lietuvos) mokslininkus iš skirtingų genetikos tyrimų krypčių. Baltijos genetikų kongresų idėja kilo trims Baltijos šalims atgavus nepriklausomybę ir jų mokslų akademijoms nusprendus, kad Baltijos šalių genetikus reikia suburti. Pirmasis Baltijos genetikos kongresas įvyko Vilniuje 1992 m.; nuo to laiko Lietuvoje surengti jau keturi kongresai, o šis – antrą kartą surengtas Kaune.

Kongrese per 100 dalyvių iš Baltijos šalių, Italijos, Norvegijos, Lenkijos ir Ukrainos pasinaudojo galimybe keistis idėjomis, požiūriais ir žiniomis populiacijos, evoliucinės ir vystymosi genetikos, epigenetikos, bakterijų, mielių, virusų, augalų, gyvūnų ir žmogaus genetikos klausimais. Svarbiausi tyrimų rezultatai, kuriais pasidalinta 8-ajame Baltijos genetikos kongrese – 95 tezės (trys plenariniai pranešimai, 27 žodiniai ir 65 stendiniai pranešimai) publikuotos žurnale Biologija (ISSN 2029-0578 (Online)).

8-ojo Baltijos genetikos kongreso metu mokslinio komiteto išrinkti ir apdovanoti trys geriausi žodiniai pranešimai: „Genomics of sex-limited experimental evolution on a hermaphrodite“  Aivars Cīrulis, „Identification of Sarcocystis parasites from animal carcass and environmental samples” – Agnė Baranauskaitė, „Evaluation of nanoparticle genotoxicity and cytotoxicity in human peripheral blood lymphocytes in vitro – Milda Babonaitė ir trys geriausi stendiniai pranešimai: „Mechanisms affecting fluoride tolerance in soil bacteria Pseudomonas putida“ – Lea Ets, „Association of polymorphisms in CAST genes with residual indicators of feed efficiency in Latvian dark head sheep” – Samanta Plavina, „Establishment of gametic cells in vitro cultures of spring wheat hybrids (Triticum durum x Triticum aestivum) and obtaining of doubled haploids” – Jana Kiseļova.

Kongreso metu dalyviai susipažino su rėmėjų UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics, UAB „PLACENTA“, UAB „Inocpectra”, UAB „Nova Natura”, UAB „Carlova Consult OÜ”, UAB „Arm Gate”, UAB „GRIDA”, UAB „Genomika” ir UAB „Linea Libera“ teikiamomis paslaugomis ir produkcija. Taip pat apsilankė Inovacijų agentūros sukurtame Lietuvos gyvybės mokslų industrijos pasiekimų stende, kuriame buvo interaktyviai pristatytos 7 sveikatos technologijų ir biotechnologijų krypties inovacijos: dirbtinio intelekto sprendimai širdies ligų diagnostikai, genų žirklių DNR redagavimas, lazerinės 3D mikroformavimo staklės, 3D priešoperacinio planavimo sistema, rankų drebėjimą mažinantis įrenginys, unikali nuotolinė širdies diagnostikos sistema, nuotolinė grupinių treniruočių stebėsenos sistema.

8-ojo Baltijos genetikos kongresą organizavo Gamtos ir technologijos mokslų tyrimų institutas kartu su VDU Gamtos mokslų fakultetu.