N. ir G. Urbonai – apie naująją aplinkodairą ir šiuolaikinį meną
Spalio 16–17 d., 10-15 val., VDU mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23-414) vyks VDU vizituojančių profesorių, Masačusetso technologijos instituto (MIT) tyrėjų, menininkų Nomedos ir Gedimino Urbonų atviros paskaitos „Naujoji aplinkodaira ir šiuolaikinis menas“.
Paskaitų metu bus aptariamas aplinkodairos supratimas XX a. 7 dešimtmetyje, kibernetikos diskursas (Andrew Pickering), sistemų estetika: nuo autopoetikos iki simpoetikos (Jack Burnham, Lyn Margulis), pasaulio modeliai nuo Gaia iki geontologijos (Bruno Latour, Elizabeth A. Povinelli), antropocenas, chtulucenas ir kiti -cenai (Donna Haraway, T. J. Demos).
Šios paskaitos yra VDU Menų fakulteto doc. Linaros Dovydaitytės kurso „Šiuolaikinio meno teorijos ir procesai“ dalis.
Dalyvauti kviečiami visi norintys, tačiau būtina išankstinė registracija adresu aida.semaskiene@vdu.lt. Užsiregistravę klausytojai gaus paketą išankstinių skaitinių, kurie bus diskutuojami paskaitų metu.
Apie Nomedą ir Gediminą Urbonus
Nomeda ir Gediminas Urbonai yra tarptautiniu mastu pripažinti menininkai, praktikai ir teoretikai, plėtojantys organizacinę estetiką ir kuriantys socialiai orientuotą meną. Šiuo metu jie vadovauja ir dėsto meno, kultūros ir technologijų programoje Masačusetso technologijos institute (MIT) JAV, užimančiame pirmąją vietą pasauliniame QS universitetų reitinge. Pastaraisiais dešimtmečiais menininkai vykdo tarpdisciplininius projektus, susijusius su meno ir mokslo sankirta, ekosistemų dizainu, antropocenu, socialiniais protestais. Jų projektai dažnai remiasi bendruomeninio dalyvavimo principais ir yra orientuoti į sociokultūrinius procesus bei problemas.
Tarptautinių apdovanojimų laimėtojai vykdo pasauliniu mastu pripažintas veiklas, kuriose persidengia naujųjų ir tradicinių medijų įrankiai, apjungiantys meną, technologijas, gamtos mokslus ir socialinę kritiką. N. ir G. Urbonai yra vieni iš tarpdisciplininės meno programos JUTEMPUS steigėjų, taip pat – Vilniaus tarpdisciplininės medijų meno laboratorijos (VILMA) ir internetinio medijų kultūros leidinio „Balsas“ steigėjai. Menininkų darbai eksponuoti San Paulo, Berlyno, Maskvos, Liono, Kvandžu, Busano ir Venecijos bienalėse, Folkstono trienalėje, „Dokumentos“ ir „Manifestos“ parodose. Be nacionalinės meno premijos, jiems skirta ir daug kitų prizų bei stipendijų – Montalvo menų centro (JAV) stipendija, geriausio tarptautinio menininko apdovanojimas Kvandžu bienalėje, įvertinimas Venecijos bienalėje, Oksfordo universiteto, Stokholmo, Štutgarto, Oslo ir kitų miestų mokslo institucijų stipendijos ir t. t.
2018 m. Urbonai kuravo Lietuvos paviljoną Venecijos architektūros bienalėje – čia buvo įsteigta „Pelkių mokykla“, kurioje per 200 menininkų, architektų, mokslininkų ir studentų iš viso pasaulio dalyvavo daugybėje renginių, diskusijų ir dirbtuvių. Nuo šių metų pavasario eksperimentinė laboratorija „Pelkių mokykla“ veikia ir VDU mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23).